Sun 09:30 / City 1

Son

Ivan Kavanagh
Ireland / USA 2020


Sun 09:30 / Movie 1

O último banho / The Last Bath

David Bonneville
Portugal / France 2020


Sun 10:30 / Movie 2

This Rain Will Never Stop

Alina Gorlova
Ukraine / Latvia / Germany / Qatar 2020
Film guest(s) present


Sun 11:00 / City 2

Aalto

Virpi Suutari
Finland 2020


Sun 11:00 / Central

YAAAS! Video Project Presentation




Sun 11:45 / Movie 1

Madre

Rodrigo Sorogoyen
Spain / France 2019


Sun 12:00 / City 1

Award Winning Film

Tottumiskysymys / Force of Habit

Kirsikka Saari, Elli Toivoniemi, Anna Paavilainen, Alli Haapasalo, Reetta Aalto, Jenni Toivoniemi, Miia Tervo
Finland 2019


Sun 12:00 / Ursulinensaal

Surviving Gusen

Gerald Harringer, Johannes Pröll
Austria 2021
Film guest(s) present


Sun 13:15 / Movie 2

Me Miss Me

Gwendolyn Lootens, Lubnan Al-Wazny
Belgium 2019


Sun 13:45 / City 2

Grève ou crève / Strike or Die

Jonathan Rescigno
France 2020


Sun 14:00 / Central

Colectiv / Collective

Alexander Nanau
Romania / Luxembourg 2019


Sun 14:30 / Ursulinensaal

Hinter den Schlagzeilen / Behind the Headlines

Daniel Sager
Germany 2021
OmdU
Film guest(s) present


Sun 14:45 / City 1

Tigrar / Tigers

Ronnie Sandahl
Sweden / Italy / Denmark 2020


Sun 14:45 / Movie 1

Walden

Bojena Horackova
France / Lithuania 2020


Sun 16:00 / Movie 2

Mikra omorfa aloga / All the Pretty Little Horses

Michalis Konstantatos
Greece / Belgium / Germany 2020


Sun 16:15 / City 2

Journey to Utopia

Erlend E. Mo
Denmark / Norway / Sweden 2020


Sun 16:45 / Movie 1

Courage

Aliaksei Paluyan
Germany 2021
OmdU
Film guest(s) present


Sun 17:00 / Central

Grenzland / Borderland

Andreas Voigt
Germany / Poland 2020


Sun 17:15 / Ursulinensaal

Ich bin dein Mensch / I’m Your Man

Maria Schrader
Germany 2021


Sun 17:30 / City 1

Gagarine

Fanny Liatard, Jérémy Trouilh
France 2020


Sun 18:45 / Movie 2



Sun 19:00 / City 2

Acasă, My Home

Radu Ciorniciuc
Romania / Finland / Germany 2020


Sun 19:15 / Central

80.000 Schnitzel

Hannah Schweier
Germany 2020


Sun 19:30 / Movie 1

Award Winning Film

Mila / Apples

Christos Nikou
Greece / Poland / Slovenia 2020


Sun 19:45 / Ursulinensaal

Proxima / Proxima: Die Astronautin

Alice Winocour
France / Germany 2019


Sun 20:00 / City 1

Slalom

Charlène Favier
France 2020