Sat 09:30 / Movie 1

Kandisha

Julien Maury, Alexandre Bustillo
France 2020


Sat 09:30 / City 1

Proxima / Proxima: Die Astronautin

Alice Winocour
France / Germany 2019


Sat 10:30 / Movie 2

Garagenvolk / Garage People

Natalija Yefimkina
Germany 2020
Film guest(s) present


Sat 10:45 / Ursulinensaal

Gorbachev. Heaven

Vitaly Mansky
Latvia / Czech Republic 2020


Sat 11:00 / City 2

Guerra e pace / War and Peace

Massimo D’Anolfi, Martina Parenti
Italy / Switzerland 2020


Sat 11:00 / Central

Die Wächterin / The Guardian

Martina Priessner
Germany 2020
Film guest(s) present


Sat 11:30 / Movie 1

Mare

Andrea Štaka
Switzerland / Croatia 2020


Sat 11:45 / City 1

Exil / Exile

Visar Morina
Germany / Belgium / Kosovo 2020
Film guest(s) present


Sat 13:00 / Ursulinensaal

Wem gehört mein Dorf? / Who Owns My Village?

Christoph Eder
Germany 2021
Film guest(s) present


Sat 13:15 / Movie 2

Motviniereba / Taming the Garden

Salomé Jashi
Georgia / Germany / Switzerland 2021


Sat 13:30 / Central

langsames diesseits. vier monologe / slowly here below. four monologues

Siegfried Ressel, Hannes Richter
Germany 2020
Film guest(s) present


Sat 13:45 / Movie 1

Éden / Eden

Ágnes Kocsis
Hungary / Romania 2020
Film guest(s) present


Sat 13:45 / City 2

Über Deutschland / On Germany

Bernhard Sallmann
Germany 2021
Film guest(s) present


Sat 14:45 / City 1

Räuberhände / Stambul Garden

Ilker Çatak
Germany 2020


Sat 15:45 / Ursulinensaal

Der Albtraum der Schamanen / The Shamans' Nightmare

Natalie Halla
Austria 2021
Film guest(s) present


Sat 16:00 / Movie 2

All-In

Volkan Üce
Belgium / Netherlands / France 2021
Film guest(s) present


Sat 16:15 / City 2

Anny

Helena Třeštíková
Czech Republic 2020


Sat 16:45 / Central

Puntasacra / Punta Sacra

Francesca Mazzoleni
Italy 2020
Film guest(s) present


Sat 17:15 / City 1

Pari

Siamak Etemadi
Greece / France / Netherlands / Bulgaria 2020
Film guest(s) present


Sat 17:30 / Movie 1

Služobníci / Servants

Ivan Ostrochovský
Slovakia / Romania / Czech Republic / Ireland 2020
Film guest(s) present


Sat 18:45 / Movie 2

Alltid Amber / Always Amber

Lia Hietala, Hannah Reinikainen
Sweden 2020


Sat 19:30 / City 2

Až do mesta aš / Made in Ash

Iveta Grófová
Slovakia / Czech Republic 2012


Sat 19:45 / Movie 1

La mort de Guillem / The Death of Guillem

Carlos Marques-Marcet
Spain 2020


Sat 20:00 / Central

Automotive

Jonas Heldt
Germany 2020
Film guest(s) present


Sat 20:00 / City 1

Son

Ivan Kavanagh
Ireland / USA 2020


Sat 20:00 / Ursulinensaal

Crossing Europe Awards Ceremony

Moderation: Karin Schmid
Ursulinensaal (seat registration on site according to Covid-19 guidelines+ Online Stream