Wed 09:30 / City 1

Dasatskisi / Beginning

Dea Kulumbegashvili
Georgia / France 2020


Wed 09:30 / Movie 1

Kala azar

Janis Rafa
Netherlands / Greece 2020


Wed 10:30 / Movie 2

Grenzland / Borderland

Andreas Voigt
Germany / Poland 2020


Wed 11:00 / City 2



Wed 11:00 / Central

Puntasacra / Punta Sacra

Francesca Mazzoleni
Italy 2020


Wed 11:15 / Ursulinensaal

Tigrar / Tigers

Ronnie Sandahl
Sweden / Italy / Denmark 2020


Wed 11:45 / Movie 1

La última primavera / Last Days of Spring

Isabel Lamberti
Netherlands / Spain 2020


Wed 12:15 / City 1

Los inocentes / The Blameless

Guillermo Benet
Spain 2020
Film guest(s) present


Wed 13:15 / Movie 2

Punk je hned! / Punk Never Ends!

Juraj Šlauka
Czech Republic / Slovakia 2019


Wed 13:45 / Central

Acasă, My Home

Radu Ciorniciuc
Romania / Finland / Germany 2020


Wed 13:45 / City 2

Aalto

Virpi Suutari
Finland 2020


Wed 14:00 / Movie 1

Oaza / Oasis

Ivan Ikić
Serbia / Slovenia / Netherlands / France / Bosnia and Herzegovina 2020
Film guest(s) present


Wed 14:15 / Ursulinensaal

LOCAL ARTISTS - SHORTS 1 / 69 min

Immigrant - Dacid Go8lin

Mark Gerstorfer
Austria 2019

23 Dohlen - Deichkind

Adrian Suknjov, Livia Weinberger
Austria 2020
Film guest(s) present

The Invention of Numbers

Remo Rauscher, Jürgen Hagler
Austria 2021
Film guest(s) present

The Adventures of Justiceman

Florian Winkler, Max Punz
Austria 2020
Film guest(s) present

BiBaBo

Thomas Guggenberger
Austria 2020
Film guest(s) present

Parabola

Alexandra Bering
Austria 2020
Film guest(s) present

Rub My Eyes - Hearts Hearts

Rupert Höller
Austria 2020
Film guest(s) present

Ankommen / Arriving

Mohammad Reza Rasouli
Austria 2021

Zu zweit - KLITCLIQUE / In Pairs - KLITCLIQUE

Anna Spanlang, KLITCLIQUE
Austria 2020

Tarantel

Vivian Bausch
Austria 2020
Film guest(s) present

Hoaschloch - Musheen

Julia Vogt
Austria 2020
Film guest(s) present


Wed 15:00 / City 1

Le monde après nous / The World After Us

Louda Ben Salah-Cazanas
France 2021


Wed 16:00 / Movie 2

Koza

Ivan Ostrochovský
Slovakia / Czech Republic 2015
Film guest(s) present


Wed 16:00 / Lentos Kunstmuseum



Wed 16:15 / Central

Les mots de Taj / Tajamul's Words

Dominique Choisy
France 2021
Film guest(s) present


Wed 16:15 / City 2

Slalom

Charlène Favier
France 2020


Wed 17:00 / Ursulinensaal

LOCAL ARTISTS - SHORTS 2 / 77 min

Eckerte Augn - Blonder Engel

Nino Werner
Austria 2020
Film guest(s) present

Spaced Out

Stefan Bruckner
Austria 2020
Film guest(s) present

Frei wie nie - Djaro

Marlene Mang-Manger, Merlin Großmann
Austria 2020
Film guest(s) present

Sunday Rain

Helena Detsch
Austria / Germany / Finland 2020
Film guest(s) present

Naked Into the Water - Call Me Astronaut

Reinhard Zach
Austria 2020
Film guest(s) present

Seeing Pan

Lorenz Tröbinger
Austria 2020
Film guest(s) present

Apocalypse or Revolution - Ja, Panik

Dagmar Schürrer
Austria / Germany 2021


Wed 17:15 / Movie 1

Hayaletler / Ghosts

Azra Deniz Okyay
Turkey / France / Qatar 2020


Wed 17:30 / City 1

Sweat

Magnus von Horn
Poland / Sweden 2020


Wed 18:00 / Ursulinenhof, Foyer Presseclub, 1.Stock / 1st floor



Wed 18:45 / Movie 2

Nová šichta / A New Shift

Jindřich Andrš
Czech Republic 2020
Film guest(s) present


Wed 19:00 / City 2

Jak najdalej stąd / I Never Cry

Piotr Domalewski
Poland / Ireland 2020


Wed 19:15 / Central

Endphase

Hans Hochstöger
Austria 2021
Film guest(s) present


Wed 19:30 / Ursulinensaal

Mare

Andrea Štaka
Switzerland / Croatia 2020


Wed 19:45 / Movie 1

Motorcity

Arthur Summereder
Austria 2021
Film guest(s) present


Wed 20:15 / City 1

Knackningar / Knocking

Frida Kempff
Sweden 2021